Sosyal Medya

Hepatit E Virüsü

Hepatit E Virüsü

Hepatit E Öyle ki bu virüs Genellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin düşüklüğü nedeni ile çok daha fazla görülmektedir.

Hepatit E virüsü aslında günümüzde birçok insanın karşılaşmış olduğu bir hastalıktır. Bu sorun genellikle farklı şekillerde insan vücuduna giren virüslerin çoğalması ile kişinin vücudunda farklı belirtiler göstererek ortaya çıkması ile etkin olmaktadır. Hepatit E virüsü genellikle kişinin yaşına ya da cinsiyetine bakmadan meydana gelen hastalıklar arasındadır.

Öyle ki bu virüs Genellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin düşüklüğü nedeni ile çok daha fazla görülmektedir. Bu durum direk olarak kişinin bünyesi ve vücut yapısı ile alakalıdır. Daha dayanıklı kişiler bu hastalığın bulunduğu ortamdan çok daha zor bir şekilde etkilenirler. Hepatit E virüsü aslında son derece tehlikeli virüslerden değildir. 

Tabi bu virüsün bulunduğu kişi bu durumdan çok fazla etkilenmemek için bazı müdahaleleri yapmalı ve mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Aksi halde bu hastalık aslında başka bir hastalığın belirtileri arasında olabilmektedir.

Hepatit E virüsü genellikle kişinin vücuduna ağız yolu ile bulaşmaktadır. Öyle ki bu durum ülkemizde be dünyada birçok zaman içme sularına herhangi bir olay ile karışan kanalizasyonlar nedeni ile bulaşmaktadır.

Bu durumlarda genellikle insanlarda farklı belirtiler görülür ve yavaş yavaş hastalık etkileri kişilerde görülmeye başlamaktadır. Genellikle salgın bir hastalık halini alan hepatit E, insanların içme sularını toplu olarak tüketmeleri nedeni ile birçok kişide etkilerini göstermektedir. 

Yaklaşık olarak bir ay kadar süren hepatit E hastalığı, insanlar üzerinde iyi bir bakım yapılması ile süre olarak daha da kısaltılarak erken bir iyileşme sürecine girebilmektedir.

Bu hastalık kişiden kişiye bulaşan hepatit a virüsüne göre çok daha az görülen bir hastalıktır. Genellikle insanların  vücudunda hızlı bir çoğalma gösteren bu virüs, bazı insanların vücudunda çok daha etkili olarak hızlı bir etki yaratmaktadır.

Hepatit E virüsü bulaşan bir kişide birçok belirti görülmektedir. Bu belirtiler;

İshal: Hepatit virüslerinin en büyük ve en ilk belirtisi tabi ki ishaldir. Genellikle kişinin sindirim sistemine etkiler yaparak sindirim sisteminin bozulmasına neden olan hepatit E virüsü, kişide dışkının sıvı oranını arttırarak dışkının daha sulu bir şekilde  görülmesine neden olmaktadır. Bu durumda kişinin vücudu son derece hızlı bir şekilde sıvı kaybede ve hastalık bu durumdan faydalanarak daha da büyümektedir. Bu durumu dengelemek için bol bol su tüketmek bu hastalığın daha hızlı vücuttan uzaklaştırılmasına etki edecektir. 

Sarılık: Genelikle insanlar hepatit E virüsünden etkilendiklerinde geçici sarılık hastalığı ile karşı karşıya gelmektedirler. Aslında sarılık hastalığı bu virüsün vücuda yaptığı etkilerden biri olduğu için çok fazla garipsenmemelidir. Bu durumdan genellikle hepatit virüsünden kurtulduktan sonra kullanılan ilaçlarla kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. 

Halsizlik ve yorgunluk: Halsizlik ve yorgunluk hepatit E virüsünün olmazsa olmazlarındandır. Öyle ki vücudun derinden etkilenmesi nedeni ile halsizlik gibi problemlerin ortaya çıkması oldukça olağandır. Öyle ki vücudun bu hastalıkla savaşması ile enerji kaybetmesi durumundan dolayı  kişide halsizlik durumları ve yorgunluk durumları gözlemlenmektedir. 

Karın Ağrısı: Birçok zaman yine sindirim sisteminin bozulması nedeni ile kişide karın ağrısı gibi durumlar görülebilmektedir. Bu durumda yapılması gereken kesinlikle uzman bir doktora giderek gerekli önlemleri almaktır. Bu şekilde hastalığın büyüyerek çok daha farklı sorunlara neden olmasını önleyebilirsiniz.