Sosyal Medya

Toksik Hepatit Karaciğer İltihaplanması

Toksik Hepatit Karaciğer İltihaplanması

Karaciğer iltihaplanması ve karaciğer fonksiyonların bozulması durumu olan toksit hepatit hastalarında karaciğer fonksiyonları da bozulmaktadır. 

Toksik Hepatit, Hepatit en sade anlamı ile, karaciğer iltihaplanması anlamına gelmektedir, toksit hepatit ise, karaciğer iltihaplanmasının ilaç ya da başka kimyasal maddeler aracılığı ile meydana gelmesine verilen isimdir.

Zehirli olan ve kimyasal olan maddeler ile ilaçların bazılarının karaciğerde iltihap oluşumuna sebep olabileceği gibi, insanların hiçbir şikayette bulunmadıkları ve ilaç olarak da kullanılabilen maddelerin bazıları insanların zehirlenmesine sebep olabilmektedir.

Mikrop, radyasyon, kimyasal maddeler ile imnün sistemini sebep olduğu hasar sonucunda karaciğerde iltihaplanma ortaya çıkmaktadır ve bu iltihaplanmaya hepatit ismi verilmektedir. Böyle bir durumda ise, vücudun rafinerisi olan karaciğer şişerek görevini yapamaz hale gelmektedir.

Karaciğerin dokusunu bozan ve karaciğer dokusuna zarar veren bazı maddeler, karaciğerin çalışmasını engellemekte ve toksit hepatit tablosunun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.  

Genellikle toksit hepatit oluşumuna sebep olan zararlı maddeler ise;

  • Sık olarak kullanılan ve ağrı kesici ateş düşürücü olan parasetamol, tüberküloz tedavisinde kullanılan bir antibiyotik olan İNH izoniyazid, genel anestezi ilacı olan halotan, tüberküloz tedavisi için kullanılan bir antibiyotik olan İNH izoniyazid, genel anestezi ilacı olan halotan, kolestrolü düşürmek için kullanılan statinler, hipertansiyon tedavisinde kullanılan metildopa, romatizma tedavisi için kullanılan altıntuzları ile yüksek dozda alınan A vitamini gibi bazı ilaçlar toksit hepatit oluşumuna sebep olabilmektedir.
  • Ökse otu ve şifalı karışımlar gibi bazı bitkisel maddeler ve baharatlar toksit hepatit oluşumuna sebep olabilmektedir.
  • Karbon tetra klorür, kloroform, fosfor, Dimethyl formamide ve solventler gibi kimyasal maddeler de karaciğer zehirlerindendir.

Karaciğer metabolizması her kişide farklı olduğundan kullanılan ilaçların da hangi kişi üzerinde hastalık yapacağını önceden belirlemek gerçekten çok zordur. Bunun yanı sıra, karaciğer için zararlı olan birkaç maddenin aynı anda alınması ya da yüksek miktarda madde alınması durumunda kişi de toksit hepatit olma olasılığı da artmaktadır ve kronik karaciğer hastalığı olan kişiler ile uzun süreli alkol kullanımı olan kişilerde bu risk daha fazla olmaktadır.

Toksit Hepatit Belirtileri

Karaciğer iltihaplanması ve karaciğer fonksiyonların bozulması durumu olan toksit hepatit hastalarında karaciğer fonksiyonları da bozulmaktadır. Sarılık hastalığı, İdrarın koyu renkte olması ve dışkının normalden açık renkte olması, mide bulantısı ve yediğini çıkarma, yemek yeme isteğinin olmaması ile karında oluşan ağrı toksit hepatit hastalarında sık olarak görülen şikayetlerdir.

Toksit Hepatit Teşhis ve Tedavi Yolları

 Muayene sonucu ile hastanın şikayetleri ve hangi işte çalıştığı, hangi ilaçları kullandığı, maruz kaldığı maddelerin olup olmadığı gibi soruların cevapları teşhis konulması sırasında doktora yardımcı olmaktadır. Ayrıca, fizik muayene sonucunda karaciğerin boyutu ve karaciğerdeki ağrı da teşhis konulması açısından çok önemlidir.

Hastada toksit hepatit olabileceği düşünüldüğünde ise, hastadan hemogram, hepatit markerleri, idrar tahlili, karaciğer fonksiyon testleri ve koagülasyon gibi bazı laboratuar testleri istenmektedir. Ayrıca, karaciğer ultrasonu ile bazı durumlarda karaciğer biyopsisi de gerekmektedir.

Hastaya toksit hepatit tanısı konulduktan sonra, hastalığın bilinen bir tedavisi olmadığı için, doktor tarafından sorumlu madde ortadan kaldırılıp karaciğerin toparlanması işleminin kendiliğinden olması beklenmektedir.

Hastalığın ağır olduğu durumlarda ise hasta hastaneye yatırılarak gözetim altında tutulması ve ağız yolu ile beslenmekte güçlük çeken hastaların damardan beslenmelerinin sağlanması gerekebilmektedir.

Bunun yanı sıra genellikle sorumlu madde ortadan kaldırılınca hasta da iyileşmeye başlamaktadır, çünkü bilindiği üzere karaciğer kendi kendini yenileyebilme özelliğine sahip bir organdır.

Ancak hastalık çok ağırlaşmış ise, karaciğer yetmezliği ve siroz hastalıklarına sebep olabilmektedir ve siroz hastalığı görüldüğü taktirde doktor tarafından hastanın karaciğer nakli olması düşünülebilmektedir.