Sosyal Medya

Hepatit Nedir

Hepatit Nedir

Çoğu kez sarılık rahatsızlığı ile kendini aksettiren hepatitlerin aşamalarında karaciğer yetmezliği belirtileri de kendini gösterebilir.

Hepatit, Karaciğerimizin iltihaplı rahatsızlıklarına verilen isimdir diye tanımlanabilir. Çoğu kez sarılık rahatsızlığı ile kendini aksettiren hepatitlerin aşamalarında karaciğer yetmezliği belirtileri de kendini gösterebilir. Hepatitin bir  çok nedeni olabilir.

Bu sebeplerin ilk sırasında virüsler gelmektedir. Aynı zamanda parazitler, mantarlar, bakteriler, alkol kullanımı, alınan kimi ilaçlar ve bazı zehirli maddeler hepatit oluşumuna sebep olabilmektedir. Hepatit rahatsızlığının had denen şekilleri ve müzmin olan şekilleri bulunmaktadır.

Had viral( virüsler tarafından yapılan) hepatit: Bu rahatsızlığı yapan üç tip virüs olduğu tespit edilmiştir. Hepatit A virüsü ''Enfeksiyöz Hepatit''ini; Hepatit B virüsü '' Serum Hepatit''ini yapmakta etkendir. Aynı zamanda A ve B olmayan bir virüs çeşidiyle de hepatit belirtileri kendini gösterebilmektedir. Bu virüsün ismi de Non A Non B virüs hepatitidir.

Aynı zamanda son dönemlerde hepatit yapan virüslere delta adında bir virüs de eklenmiştir. Hepatit rahatsızlığının tüm tiplerinde karaciğer hücrelerinde ölüm, gribi andıran bir ön süreç, sarılık oluşumu ve ardından çoğu kez hastalığın düzelmesi ile neticelenen bir olay aşaması vardır.

Hepatit A virüsünün 15 gün ile 60 gün arasında değişiklik gösteren kuluçka süresi bulunmaktadır. Bu süreç B tipinde 60 ile 180 gün arasında farklılık göstermektedir.

A tipinde genellikle ağız yoluyla bulaşır. B tipi ise genellikle iğne yapılması, serum takılması ve aşı yapımı esnasında bulaşmaktadır. Fakat bulaşıcı olan her hepatit türü de bir çok değişik yolla bulaşabilmektedir. Hepatit B rahatsızlığının geçirilmesi daha zorlayan bir sürece girilmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca hepatit B rahatsızlığından ölen birey sayısı Hepatit A 'ya göre daha fazladır.

Hepatitin bir belirtisi olan sarılığın ortaya çıkışındaki belirtiler şu şekildedir: iştahtan kesilme, halsiz hissetme, mide bulanması, kusma şikayeti, ishal olmak, eklem bölgelerinde ağrı oluşumu, ateş yükselmesi, öksürük, nezle, gözün yaşarması ve kaşıntı olması gibi belirtilerin görülmesi sarılık olma ihtimalini yansıtmaktadır.

Müzmin Hepatitler: İlk aşamadan müzmin bir şekilde başlayabileceği gibi had haldeki bir hepatitten de ilerleyerek müzminleşebilmektedir.  Müzmin hepatitler de kendi aralarında iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar şu şekildedir:Aktif müzmin hepatit ve Persistan müzmin hepatit'dir.

Aktif müzmin hepatit kötü gidişe sahiptir. Yani kötü bir şekilde neticelenebilir. Bu kötü durumlara örnek olarak karaciğer sirozunu ve karaciğer kanserini verebiliriz. Persistan müzmin hepatit ise iyi bir seyir izlemektedir. Yani mutad olarak rahatsızlığın düzelmesi ile sonuçlanır.

Hepatitli olan bir kişinin idrarı, gaitası, kanı ve salyası bulaşıcı bir özellik kazanmaktadır. Yani hepatit olan bireyler ile kurulan temas düzeyi hastalığın bulaşmaması açısından sınırlı bir seviyede kalmalıdır. Eğer farkında olmadan ya da mecbur kalınarak temas sağlandı ise temasın hemen ardından ellerin sabunla ve  bol su ile durulanarak iyice yıkanması tedbir amaçlı gerekli olan bir uygulama niteliği taşımaktadır.

Hepatitli olan bir birey ile el teması kuran ve hepatit virüsünü kaptığı düşünülen bireylere pasif olarak bağışıklık sağlamak amaçlı gamaglobulin enjeksiyonu kas içerisine uygulanması iyi olmaktadır. 

Son yıllarda En tehlikeli hepatit türü olan Hepatit B virüsüne karşı da aşı uygulaması geliştirilmiştir. Yalnız bu aşının bir çok kişinin gelir seviyesinin üstüne hitap etmesinden dolayı yaygın bir biçimde kullanılamamaktadır.