Sosyal Medya

Hepatit A Nedir Bulaşma Yolları Nasıl Bulaşır Belirtileri Nelerdir

Hepatit A Nedir Bulaşma Yolları Nasıl Bulaşır Belirtileri Nelerdir

Hepatit A bilinen beş hepatit virüsünden birisidir. Bu hastalığın en önemli özelliği akut olmasıdır.Hepatit A belirtileri 8 hafta daha devam eder.

Hepatit A, hepatit A virüsünün yol açtığı  bir bulaşıcı hastalıktır. Hepatit A bilinen beş hepatit virüsünden birisidir. Bu hastalığın en önemli özelliği akut olmasıdır. Karaciğeri oldukça etkileyen hepatit a virüsü sinsice ilerler neredeyse hiç belirti vermez. Hepatit A hastalığı bir buçuk ay içinde belirtilerini göstermeye başlar. Hepatit A belirtileri 8 hafta daha devam eder. Başlıca belirtileri;

  • Sarılık: Gözde sarılaşma ve ten renginde sarılaşma veya açılma görülür.
  • Yorgunluk: Tüm hastalıklarda olduğu gibi hastalığa maruz kalan kişi yorgunluk hissedebilir. Sürekli uyumak isteyebilir.
  • Bulantı: Hasta içinin daraldığını hissedebilir, baş dönmesi ve bulantı olabilir.
  • Kusma: Bulantı ve baş dönmesine bağlı olarak hasta kusabilir. Mide bulantısı ve ishal olabilir.
  • Ateş: Hasta ateşlenebilir. Çok üşüdüğünü hissedebilir. Hastaya titreme gelebilir.
  • Karaciğerde Ağrı: Hastanın karaciğer bölgesinde ve çevresinde ağrı olabilir. Yavaş ve şiddetli sancılar ortaya çıkabilir. Karın bölesindeki sindirim organlarında ve sindirime yardımcı organlarda ağrılar, sancılar ve kasılmalar gözlenebilir.
  • Açık veya koyu renkte dışkılama: Hastanın dışkısı normal gaita kıvamında ve renginde olmaz. Çok koyu renkte veye açık renkte gaita yapan hasta kabız veya ishal olabilir.

Hepatit A hastalığı genellikle hepatit A virüsüne yakalanmış olan kişilerin dışkılarının bulaştığı gıdanın yenilmesi ya da suyun içilmesi ile yayılır. Yeterince pişirilmemiş kabuklu deniz ürünlerinden de yayılabilen bir hastalık olan hepatit A'nın en çabuk yayılma yolu sudur.

Hastalığın bulaştığı kişiyle yakın temas yoluyla da hepatit A yayılabilir, bu nedenle de hastalığa yakalanan kişilerin kullandığı eşyaların hijyenine dikkat edilmelidir. Hepatit A hastasına bakan kişilerin kendilerini sık sık dezenfekte etmesi gereklidir.

Çocuklar da ise hastalık bulaştığında çoğunlukla belirti görülmemektedir. Bu da hastalığın çocuk taşıyıcılardan daha kolay yayılmasına yol açar. Hepatit A hastası olan kişi tek bir bulaşmadan sonra tedavisi de tamamlanınca hayatı boyunca bağışıklık kazanır. Hastalığın belirtileri başka bir çok  hastalığa benzediğinden, teşhisi zordur.

Hepatit A hastalığını teşhis etmek için kan testi yapılmalı, değerler ölçülmelidir. Ve hepatit A tespit edilen hastada biran önce tedaviye başlanmalıdır.

Özel bir tedavisi olmayan hepatit A'ya, ihtiyaca göre istirahat ve bulantı ile kusmaya yönelik ilaç tedavisi uygulanır. Ve hasta 3-4 gün serum tedavisi görür ve bunun sonucunda aksi bir durum olmazsa enfeksiyonlar tamamen ortadan kaybolur ve kalıcı bir karaciğer hastalığına yol açmaz. Hastalık iyileşmez, hastalık ilerler ve hastanın durumu daha ileri giderse akut karaciğer yetmezliği ortaya çıkabilir.

Akut karaciğer yetmezliği hastalığı için tek tedavi ise karaciğer naklidir.

Zamanında hepatit A aşısını yaptırmak bu hastalığı önler. Hepatit A hastalığından korunmanın en mantıklı ve faydalı yolu hijyendir.

Günlük hayatta ve çevrede hepatit A hastası olsun olmasın eşyaları kullanırken bireysel kullanmalı ve kişisel hijyene özen gösterilmelidir. Bilinmeyen ortamlardan yiyecek alınıp yenmemeli, mümkünse paketli gıdalar tüketilmelidir. Su ve diğer içecekler açıksa alınmamalı, içilmemelidir. 

da, başka hastalık için yapılan tahlil sonuçlarında ya da kan bağışı sırasında tesadüfen öğrenilmektedir.