Sosyal Medya

Hepatit B Virüsü - Belirtileri Nelerdir - Nasıl Bulaşır

Hepatit B Virüsü - Belirtileri Nelerdir - Nasıl Bulaşır

Hepatit B hastalığının 2 ile 6 ay arası süren kuluçka döneminin ardından bazı belirtiler de görülebilmektedir.

Hepatit B hastalığının 2 ile 6 ay arası süren kuluçka döneminin ardından bazı belirtiler de görülebilmektedir. Bu belirtiler;

  • Kişide aşırı derecede halsizlik ve yorgunluk hissinin bulunması
  • Kişinin yemek yeme isteğinin azalması
  • Mide bulantısı ve yediklerini geri çıkarma
  • Kişinin göz aklarında ve derisinde sararmalar görülmesi
  • İdrar renginin normalden daha koyu olması ve dışkının normalden açık olması
  • Karın bölgesinde ağrı ve karaciğer bölgesinde hassasiyet, olarak tanımlanmaktadır.

Hepatit B virüsü bulaştığı kişi üzerinde üç farklı yol izlemektedir. Birinci yolda, bağışıklık sistemi kuvvetli olan bir kişiye bulaşmış ise, kişinin vücudunda antikor isimli koruyucu maddeler oluşmakta ve bu antikorlar belli bir düzeyde kalmaktadır.

Bu durumda, kişi doğal olarak aşılanmış durumdadır ve artık iyileşmiş olan bu kişi ömrü boyunca hepatit B virüsünden korunacaktır. İkinci yolda, koruyucu antikorların olması gereken düzeye ulaşamamaları durumunda, virüsü kapan kişi taşıyıcı olarak kalmakta, hastalığın yayılması için büyük tehlike yaratmakta ve gizli taşıyıcı olarak çevresindeki kişilere bu virisi yaymaktadır.

Bu taşıyıcnın, yıllar sonra karaciğer kanserine yakalanma ya da organlarında hasar oluşması ile karaciğer yetmezliğine yakalanma olasılığı yüksektir. Son olarak üçüncü yolda ise, bu koruyucu antikorlar kişide hiç oluşmamıştır ve kişiye bulaşmış olan virüs her zaman güçlü durumdadır.

Bu durumda kişinin vücudu virüse yenik düşmektedir ve karaciğer fonksiyonları bozuk ve karaciğer enzimleri yüksek olduğu için aktif olarak hasta konumunda olması söz konusudur. Bu kişide hastalık hızla yayılmakta ve karaciğer yetmezliğine, ya da yavaşça yayılarak karaciğer kanserine doğru yol almaktadır.  

Hepatit B hastalığında hedef organ olan ve vücudu toksit maddelerden temizleyip, safrayı sentezleyerek kana veren, pek çok önemli proteinleri sentezleyen ana organ olan karaciğer, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında da çok önemli bir yere sahiptir.

Hepatit B virüsü karaciğer dokusunu oluşturan hücreleri tutmakta ve bu hücrelerin zaman içerisinde fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelmesini sağlayabilmektedir. Bunun sonucunda da karaciğer zedelenerek hücre ölümleri başlamakta ve son olarak karaciğerde doku kaybı gelişmesi sonucunda geri dönüşü olmayan organ hasarına sebep olabilmektedir.

Hepatit B Virüsünün Bulaşma Yolları:

Hepatit B virüsünün en yaygın bulaşma yöntemi cinsel yolladır. Çünkü, cinsel ilişki sırasında ter ve tükürük yolu ile bu virüs diğer kişiye kolaylıkla geçebilmektedir. Bunun yanı sıra kan yolu ile de hepatit B virüsü bulaşabilmektedir.

Bu daha çok sterilizasyon yapılmayan ameliyat ortamında, yine makas ve tıraş bıçağı gibi aletlerin sterilizesi tam olarak yapılmayan kuaförler aracılığıyla ya da uyuşturucu kullanıcılarının enjektörleri ortak kullanması gibi durumlar ile olabilmektedir. Ayrıca, hepatit B virüsü taşıyıcı kimse hamile kaldığında doğum esnasında virüsü bebeğe de bulaştırabilmektedir.

Hepatit B virüsü her taşıyıcı kişide farklılık gösterebilmektedir. Bazı kişilerin karaciğerinde çok büyük hasarlar ortaya çıkabilmekte ve bu hasarlar yıllar sonra karaciğer yetmezliği siroz ya da karaciğer kanserine yakalanabilmektedir.

Hepatit B virüsü ile temas etmiş olan her 10 bebekten 9’u ile her 10 erişkin kişiden 1’i yaklaşık 6 ay gibi bir süre içerisinde mikrobu vücudundan atamamaktadır ve ömürleri boyunca bu virüsün taşıyıcısı olarak etrafta dolaşmaktadırlar.  Bu da ne kadar risk dolu bir ortamda yaşadığımızın belki de en büyük kanıtıdır.

Hepatit B virüsünden korunmak için her bireyin henüz virüs bulaşmamışken aşı yaptırması gerekmektedir. Böylece hem kendilerini virüse karşı korumuş, hem de taşıyıcısı olup başkalarına zarar vermemiş olacaklardır.