Sosyal Medya

Taşıyıcı Hepatit B

Taşıyıcı Hepatit B

Taşıyıcı Hepatit B, Hepatit B ismi verilen bir virüsün neden olduğu bir çeşit karaciğer rahatsızlığıdır.Çeşitli belirtileri vardır.

Taşıyıcı Hepatit B, Hepatit B ismi verilen bir virüsün neden olduğu bir çeşit karaciğer rahatsızlığıdır. Halsizlik, iştahta azalma görülmesi, mide bulanması, karı ağrısı, göz kısmında ve ciltte sarama olması ve tüm bedenin ağrıması ve kırılıyormuş hissi vermesidir.

Halk tarafından sarılık olarak bilinmesine karşın Hepatit C olan bireylerin %70-80 'inde gözlerde ve ciltte sarılık gözlenmez. Bu sebeple kişi sarılık olup olmadığını anlamaz bile. Birkaç hafta ya da ay sürebilmektedir. daha sonra kendiliğinden geçmektedir.

Önerilebilecek herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. En önemli husus bol istirahat edilmeli ve beden dinlendirilmelidir. Bir oranlama yapacak olursak  yurdumuzda her üç bireyden bir tanesi hayatının herhangi bir sürecinde Hepatit B rahatsızlığı geçirmektedir.

Hepatit B Taşıyıcılığı Nedir ?

Hepatit B virüsü bulaşmış olan bireylerin %90 'ı tümden şifa bulmaktadır. Yani hastalığa neden olan mikrop vücudu tümden terk etmektedir. Ne yazık bu virüsü taşıyan hastaların%10'unda mikrop vücudu terk etmez ve vücutta yer etmeye devam eder.

Bu hastalığa yakalandıktan sonra hastalık bitiminde bu mikrop vücutta taşınmaya devam ediliyorsa bu durumda olan bireylere Hepatit B taşıyıcısı diğer ismi ile Hepatit B portörü denmektedir. Halk tabirince gizli sarılık olarak adlandırılan durum, yani hastalığın vücudu terk etmesine rağmen mikropların terk etmemesidir.

Taşıyıcı olan bireylerin özel bir şikayeti bulunmamaktadır. Ancak sağlık kontrolleri esnasında ve genellikle kan bağışı yapımı esnasında tahlil sonuçlarında ortaya çıkmaktadır. Bu taşıyıcı olma süreci ömür boyu devam etme olasılığı olan bir rahatsızlık türüdür. 

Hepatit B taşıyıcısı olmanın iki tane riski bulunmaktadır. 

 • Birincisi ev halkına ve yakın çevresine hastalığı bulaştırma ihtimali
 • İkincisi ise bu rahatsızlığın aktif bir hale dönüşerek karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri gibi ciddi sorunlara yol açabilme ihtimalinin bulunmasıdır.

Hepatit B taşıyıcılığı rahatsızlığının şimdilerde uygulanabilen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat taşıyıcılığın siroz rahatsızlığına ve karaciğer kanserine dönüşme riskinin düşük olması ve uygulanabilmesi açısından kolay bir kısım tedbirlerle bulaşma riskinin önlenebilmesi olası olduğundan dolayı sıkıntı yapılacak bir durum söz konusu  olmamalıdır. Yani gündelik yaşamlarını kısıtlayacak bir durumla karşılaşmazlar.

Taşıyıcılığın Siroza Dönüşmesini Nasıl Önleyebiliriz ?

Hepatit B taşıyıcısı olan kişilerin karaciğerleri yük altında gibidir. Bu sebeple taşıyıcılığın aktif bir hal alarak siroz rahatsızlığına ve karaciğer kanserine dönüşmesini önlemek amaçlı karaciğeri daha fazla yük altına koymamak fikri ile yaklaşmak en doğru şey olacaktır. Bu nedenle,

 • Alkol içerikli ya da direkt alkol ve fermantasyon ürünü içecek tüketiminden ciddiyetle kaçınılmalıdır.
 • Katı haldeki yağlar ve katı yağlar ile pişirilmiş olan yemeklerden ( teryağı, margarin, etin yağlı bölgeleri) olabildiğince kaçınılmalıdır.
 • Kimi ilaçların karaciğere olumsuz yan etkileri olduğundan dolayı uzman bir hekim tarafından önerilmedikçe kulaktan dolma bilgiler ile ilaç alınmamalıdır. Bu sebeple hastalığı geçiren kişinin doktoru bu çeşit bir rahatsızlığı olduğu konusunda uyarması gerekmektedir.
 • Uzman doktorun önermiş olduğu kontroller aksatılmadan devam edilmelidir. Kontrol sıklığı hastalığın ilerlemesine bağlı olarak uzman hekim tarafından belirlenmelidir. Kontroller esnasında bu rahatsızlığın aktifleştiğini gösteren bir takım tespitler saptansa bile kesinlikle siroza dönüşeceği bakımından sıkıntı yapmaya gerek yoktur. Eğer ilerleme gibi bir durum söz konusu olur ise bu ilerleme eğilimini durduracak tedavi şekilleri uygulanmaktadır. En önem arz eden husu ise kontrol tarihlerini aksatmayarak oluşabilecek olumsuz bir durumda tedavi olma şansını kaçırmamaktır.

Hepatit B Taşıyıcısının Hastalığı Başka Bireylere Bulaştırmaması İçin Yapması Gerekenler Nelerdir ?

Hepatit B mikrobunun alınan önlemlerle taşıyıcı olan bireylere zararı olmasa bile başka bir bireye bulaştığı esnada bulaşan bireyin daha şiddetli bir biçimde rahatsızlanmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple bulaşmanın kesinlikle önüne geçmek gerekmektedir.

 • Aynı ev içerisinde yaşayan bireylerin evde böyle bir rahatsızlığı olan birey tespit edilmesi halinde hane halkının hepsinin kan tetkiklerini yaptırması gerekmektedir
 • Bu rahatsızlığa sahip olan birey kesinlikle kan bağışı yapmamalıdır. 
 • Dişçi ve doktora gidildiği esnada rahatsızlıktan bahsedilmelidir.
 • kan yolu ile bulaşabilecek tıraş jileti, diş fırçası, tırnak makası gibi aletler ortak kullanılmamalıdır.
 • Yıkanmadan çatal ve kaşık rahatsız olan kişi ile kullanılmamalıdır.
 • Lavabolar kanlı tükürükle kirlenmiş olabileceğinden lavabo kullanımlarında eller lavaboya çok sürtülmemelidir.

Hepatit B, hastaları için etkili kürler yayınlamıştır. Maydonoz kürü, üç çeşitli biçimde hazırlanıyor. Çöküntü amaçlı ve vücudu arındırmak amaçlı meydana gelen maydanoz kürü tariflerini anlatacağız. Bu yazımız Hepatit B hastaları amaçlı maydanoz kürünün yapılışı ile alakalı.