Sosyal Medya

Otoimmün Hepatit ve Tedavisi

Otoimmün Hepatit ve Tedavisi

Otoimmün Hepatit akut karaciğer yetmezliği oluşumuna sebep olabilmekte ya da kronik bir hastalık olarak siroz oluşumuna yol açabilmektedir.

Otoimmün Hepatit, Vücudun kendi bağışıklık sisteminin karaciğer hücrelerine saldırması ile oluşan ve sık rastlanılmayan bir hastalık olan  otoimmün durumunda karaciğerde iltihap oluşmaktadır. Yani, aslında otoimmün hepatitin ilerleyerek karaciğerde hasar oluşturan kronik formuna verilen isimdir, ancak hepatit olgularının çeyreğinden daha azı akut hepatit şeklinde kendini gösterebilmektedir.

Ayrıca bu hastalık, akut karaciğer yetmezliği oluşumuna sebep olabilmekte ya da kronik bir hastalık olarak siroz oluşumuna yol açabilmekte olan ve kuluçka süresi bilinmeyen bir hastalıktır. Anlaşılmayan nedenler ile vücudun bağışıklık sisteminin karaciğeri hedefleyerek ona saldırması ile tanımlanan otoimmün hepatit kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen bir hastalık türüdür ve bu hastaların %70’i genellikle 15 ile 40 yaş arasındaki kadınlar olmaktadır.

Otoimmün hepatit, vücudun kendi immün sistemin kendine ait ile yabancı arasında ayrım yapamaması sonucu karaciğer hücrelerine saldırması nedeniyle oluşan bir hastalıktır ve immün sistemindeki bu hatanın hangi sebeple kaynaklandığı da bilinmemektedir. Bunun yanı sıra, hepatit sadece karaciğer iltihabı anlamına geldiği için, yani her hepatit bir enfeksiyon hastalığı olmadığı için  ve otoimmün hepatit vücudun kendi kendine yaşadığı bir sorun olduğu için bulaşıcı bir hastalık olmamaktadır.

Otoimmün hepatit hastalığının çoğu sefer bir belirtisi bulunmamaktadır, bunun yanı sıra, hastalarda zaman zaman dışkının açık renkli olması, idrarın daha koyu renkte gelmesi, normalden biraz fazla ateş ve gözlerde ya da ciltte sararma görülebilmektedir.

Ayrıca, otoimmün hepatit hastalığının yaygınlığının ne derece olduğuna dair çok az bilgi mevcut olmasının yanı sıra, batı Avrupa ülkelerine göre her 100.000 kişiden 2 ile 17 arası kişi AIH hastası olmaktadır.

Otoimmün Tedavi Yöntemleri

Otoimmün tedavisine geçmeden biraz tanı koymaktan bahsetmek gerekmektedir. Bu hastalığın genellikle bir belirtisi olmadığı gibi bazı durumlarda çok hafif belirtiler görülebileceği için, uzman hekim muayene sırasında, ya da hiçbir belirti yokken başka bir hastalık için yapılan tetkikler sırasında otoimmün hepatit hastalığından şüphelenir ise, muhtemelen hastadan, tanı koymak ve eşlik eden otoimmün hastalıkları araştırmak için bazı testler yaptırmasını isteyecektir.

Antinükleer antikorlar (ANA), düz kas antikorları (SMA) ve karaciğer ile böbrek mikrozomlarına karşı oluşan antikorlar (anti- LKM) otoimmün hepatit hastalığı tanı koymada en sık istenilen testlerdir.

Otoimmün hepatit hastalığının tedavisi, prednizo(lo)n ve azatiyoprin ilaçları ile yapılmaktadır ve bu ilaçlar immün sistemini düzenlemeye yarayan ilaçlardır. Bu ilaçların yan etkisinin olabileceği gibi, bu ilaçlar kullanılmadığı taktirde hasta olan kişinin sonunun ölüm olacağı da bilinmektedir. Ayrıca, bu ilaçların kullanımıyla AIH kalıcı olarak durgunlaşabilmektedir ve hasta kişi için  bu durum normal bir yaşam beklentisi de sağlayabilmektedir.

Bunun yanı sıra, genellikle, AIH’nin tekrar ortaya çıkmasını engellemek için uzun süre devam eden bir koruyucu tedavi gerekebilmektedir, hatta bu hastalar genellikle ömürleri boyunca ilaç kullanmak zorunda kalabilmektedirler. Ayrıca, bu hastalık için daha yumuşak bir alternatif tedavi yönteminin bilinmiyor olmasının yanında, tedaviye rağmen hastalığın daha da ilerleyerek komplikasyonlu bir siroza neden olması durumunda da bir karaciğer nakli yapılması gerekebilmektedir.